УВАГА!!! СКАЗ
СКАЗ – це смертельне захворювання!
З 26 лютого по 1 березня 2024 року в Україні відзначають тиждень обізнаності про сказ, тому хочемо нагадати, що сказ – це загальна вірусна інфекційна хвороба спільна для тварин та людей, яка завжди закінчується смертю. Кожний громадянин повинен знати про заходи попередження цього небезпечного для життя захворювання.
В природних умовах резервуаром вірусу сказу є лисиці, вовки, кажани та інші дикі тварини, але більшу небезпеку в інфікуванні людей несуть хворі домашні тварини, яких в умовах війни стає більше.
Людина може захворіти від хворої на сказ тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.
У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу: підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне запалення головного і спинного мозку, що закінчується смертю.
У разі контакту з хворою або підозрілою на сказ твариною, показана негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини разом з імуноглобуліном.
Пам’ятайте, що ліків від даного захворювання не існує! Тому бережіть себе і вчасно звертайтеся за медичною допомогою.
Лікар-епідеміолог
Наталія Свиргун