УВАГА!!! СКАЗ

Дата: 26.02.2024 10:41

СКАЗ – це смертельне захворювання!

З 26 лютого по 1 березня 2024 року в Україні відзначають тиждень обізнаності про сказ, тому хочемо нагадати, що сказ – це загальна  вірусна інфекційна  хвороба спільна для тварин та людей, яка завжди закінчується смертю. Кожний громадянин повинен  знати  про  заходи  попередження цього небезпечного для життя захворювання.

В природних умовах резервуаром   вірусу  сказу є лисиці, вовки, кажани та інші дикі тварини, але більшу небезпеку  в інфікуванні людей несуть  хворі домашні тварини, яких в умовах війни стає більше.

Людина може захворіти від хворої на сказ тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:

• місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
  • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
  • віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початкові симптоми сказу: підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне запалення головного і спинного мозку, що закінчується смертю.

У разі контакту з хворою або підозрілою на сказ твариною, показана негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини разом з імуноглобуліном.

Пам’ятайте, що ліків від даного захворювання не існує! Тому бережіть себе і вчасно звертайтеся за медичною допомогою.

Лікар-епідеміолог

Наталія Свиргун